محل تبلیغ شما
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
ساعت:  ۰۵:۵۰:۰۱
فروشگاه اینترنتی ملورا
امروز در زردنیوز
 پربیننده های سبک زندگی
 پرنظرهای سبک زندگی
ازدواج، خوراك و تفريح در زندگی ايتاليايی‌ها

ازدواج، خوراك و تفريح در زندگی ايتاليايی‌ها
تاریخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۳

در ايتاليا این امکان وجود دارد که دغدغه‌های مربوط به ازدواج تا سال‌ها ادامه یابد زیرا افراد زمانی مایل به ازدواج هستند که تحصیلات خود را به اتمام رسانده و شغلی به‌دست آورده باشند. جشن‌ها و مراسم ازدواج به‌طور معمول پیرو سنت‌های مذهب کاتولیک هستند اما میزان جشن‌های شهری به‌ویژه در مرکز و شمال ایتالیا، درحال رشد است. درحال‌حاضر طلاق تنها پس از گذشت دست‌کم ٣‌سال جدایی قانونی، مورد تأیید واقع می‌شود.

وفاداری و احساس عزت نسبت به خانواده از ارزش‌های مهم به‌شمار می‌آیند. والدین با خرید خانه یا پرداخت هزینه یک آپارتمان سعی در کمک به فرزندان خود دارند، حتی اگر این امر به معنی قربانی‌شدن پدر و مادر باشد. در شمال ایتالیا اغلب خانواده‌ها به‌صورت واحد‌های هسته‌ای زندگی می‌کنند؛ متوسط اندازه یک خانواده در دهه‌های اخیر به‌گونه چشمگیری کاهش یافته است. در جنوب، خانواده‌ها تا اندازه‌ای بزرگترند و نسل‌های زیادی اغلب در شهر یا خانواده یکسان زندگی می‌کنند. منطقه شمالی- جنوبی نیز با آزادی بیشتری که زنان شمالی در شرایط شغلی و زندگی اجتماعی دارند، انعکاس یافته است.

خوراک:
صبحانه ایتالیایی اغلب سبک است و شامل یک فنجان قهوه (شیر گرم برای کودکان) و بیسکویت (یا انواع کلوچه و شیرینی)، نان یا انواع رول می‌شود. پاستا که پایه ثابت رژیم غذایی ایتالیایی است، در انبوهی از اشکال راویولی یعنی بسته‌بندی‌های کوچک پرشده با گوشت، پنیر یا سبزیجات، یا به شکل fettuccine که رشته‌های پهنی هستند، سرو می‌شود. پاستا به‌همراه مقدار زیادی سس یا چاشنی بولونیایی- شامل گوجه‌فرنگی، تکه‌های بریده‌شده گوشت گاو، گوساله یا انواع جگر جوجه- با لیمو یا قارچ، مصرف می‌شود. ایتالیایی‌ها همان‌گونه که از انواع گوشت گوساله، ران، سوسیس و گوشت خشک‌شده گاو یا خوک، استفاده می‌کنند، گوشت ماهی را نیز مصرف می‌کنند. پنیر هم به میزان زیادی مورد مقبولیت عام است. 

سبک تهیه پیتزا از ناحیه‌ای به ناحیه دیگر متفاوت است. غذای معمول هر روزه متشکل از ٣ دور است اما هنگام میهمانی یا صرف غذا در رستوران، مرسوم، شروع با پیش‌غذاست که با یک دور پاستا، یکسری گوشت قرمز یا ماهی و سپس دسر و پنیر، همراه می‌شود. سالاد اغلب پس از غذای اصلی سرو می‌شود.

غذای خوب نزد ایتالیایی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و انواع خوراک به‌خصوص هنگامی‌که میهمانان درحال پذیرایی از خود هستند، عامل فراغت انگیزی به‌شمار می‌آید. خانواده‌ها اغلب تعطیلات آخر هفته ساعاتی را به تهیه ناهار اختصاص می‌دهند. ناهار به‌طور معمول خوراک اصلی بود و خانواده‌ها همواره عادت به صرف آن در کنار یکدیگر داشتند. هرچند با وجود خانواده‌هایی که زن و مرد در آنها مشغول به کار هستند، این سنت به‌خصوص در شهر‌های بزرگ درحال ناپدید شدن است. کارخانه‌ها با بیش از ٢٠کارگر مسئول کافه‌تریا هستند. ناهار معمولا ساعت ٣٠/١ یا ٢ ظهر خورده می‌شود و عصرانه تا دیروقت، حدود ساعت ٣٠/٧ در شمال و گاهی‌اوقات تا ساعت ٣٠/١٠ شب در سیسیل و دیگر نواحی جنوبی، مورد مصرف قرار می‌گیرد.

اجتماعی‌شدن:
دست دادن شکل بسیار متداولی از سلام و احوالپرسی است. دوستان به‌عنوان نوعی احوالپرسی غیررسمی از لفظ (Ciao)  (سلام یا خداحافظ) استفاده می‌کنند. بیشتر احترامات رسمی شامل ongiorno(خداحافظی) و  Bunasera(عصر به‌خیر)، هستند. قدم‌زدن بازو به بازو برای افراد همجنس در محیط‌های عمومی رفتاری غیرمعمول به‌شمار می‌آید. عناوین شخصی بسیار مهم هستند اما استفاده از اسامی اول گسترش بسیار بیشتری یافته است.

ایتالیایی‌ها به مانند سایر مکان‌ها نظیر کافه‌ها، بارها و رستوران‌ها علاقه به ایجاد روابط در محیط خانگی خویش دارند. دیدار با خانواده یا دوستان به‌ویژه در تعطیلات و یکشنبه‌ها، بخش مهمی از زندگی ایتالیایی به‌حساب می‌آید. به‌دلیل شلوغی برنامه‌های زمانی در شهر، دید و بازدید در نواحی شهری از پیش تنظیم شده است. در نواحی روستایی، جايی که زندگی از تب و تاب کمتری برخوردار است، بیشتر محتمل‌ است که افراد- به‌ویژه خویشاوندان- سرزده به میهمانی بروند. دریافت هدیه‌ای کوچک در میهمانی که برای شام برگزار می‌شود نیز امری مرسوم به‌شمار می‌آید.

تفریح:
قدم‌زدن هنگام غروب یا عصر یکشنبه در اطراف شهر، سنتی شناخته‌شده در نواحی شهری و روستایی است. یکشنبه‌ها شمار زیادی از ایتالیایی‌ها به حومه‌های شهری یا تماشای رویدادهای ورزشی می‌روند. در تابستان، جمعیت کنار ساحل گردهم می‌آیند. بازی فوتبال به‌مراتب محبوب‌ترین ورزش است. دوچرخه‌سواری، مسابقه اتومبیلرانی، اسکی و تنیس نیز ورزش‌هایی عامه‌پسند به‌شمار می‌آیند. در سال‌های اخیر، بسکتبال طرفداران ایتالیایی کثیری را به‌خود جذب کرده است.

با مفروض داشتن تاریخ رم در کشور ایتالیا و نقش متأخر این شهر به‌عنوان عامل سرعت‌گرفتن فرآیند رنسانس، شگفت‌آور نیست که انواع هنر از اپرا در وِرونا گرفته تا موزه‌ها و گالری‌های فلورانس در رم، برای ایفای نقشی مهم در زندگی ایتالیایی‌ها تداوم می‌یابند. شمار زیادی از ایتالیایی‌ها از رفتن به سینما لذت می‌برند، اگرچه توجه به فیلم حالا نسبت به نیمه سال‌های ١٩٠٠، یعنی دورانی که کارگردانان فیلم همچون فِدِریکو، فِلینی (Federico Fellini) در شروع کاری خود بودند، کمتر شده است. فیلم‌های خارجی و ایتالیایی گزینشی زیادی اکران می‌شوند. فیلم‌های خارجی معمولا به ایتالیایی دوبله می‌شوند. تلویزیون عامه‌پسند است و تعداد فزاینده‌ای از خانواده‌ها دستگاه‌های ضبط ویديویی در اختیار دارند.

جشن‌ها و تعطیلات:
ایتالیایی‌ها ‌سال جدید را در اول ژوئن جشن می‌گیرند، شب عید ظهور- ملاقات سه مجوسی با عیسای طفل- در ٦ ژوئن از تعطیلات رسمی بوده و با دیدار از  Befane، ساحره کریسمس، تمایز یافته است. Befana در نگاه عامه، پیرزن مهربانی است که شانس خود را برای همراهی مجوسیان از دست داد؛ او از آن پس در جست‌وجوی عیسای کودک بوده است. در شب پنجم ژوئن او سوار بر دسته جاروی خود از دودکش‌های بخاری پایین می‌آید و انواع اسباب‌بازی و آبنبات برای بچه‌هایی که در طول ‌سال خوب بوده‌اند و توده‌ای زغال برای آنان که زغالی ندارند، به‌جا می‌گذارد.

Carnevale یا کارناوال، به‌همراه نمایش‌های باشکوه و جشن‌های محلی، در بسیاری از قسمت‌های ایتالیا، طی دوره پیش از ایام روزه، جشن گرفته می‌شود. جشن‌های کارناوال در ونیز از شهرت ویژه‌ای برخوردار است و برگزارکنندگان آن از دور و نزدیک برای شرکت در مراسم روانه ونیز می‌شوند. ایتالیایی‌ها همچنین یکشنبه و دوشنبه عید پاک را مورد تقدیس قرار می‌دهند.
 روز آزادی در ٢٥ آوریل، یادآور آزادسازی ایتالیا در جنگ‌جهانی‌دوم است. روز کارگر در اول می‌ مورد گرامیداشت قرار می‌گیرد. جشن صعود حضرت مریم به آسمان  (Assumption)، در ١٥ آگوست به پا داشته می‌شود. در این تاریخ بیشتر ایتالیایی‌ها شهر‌ها را به مقصد ساحل دریا و دل کوهستان، ترک می‌کنند. روز احترام به تمامی مقدسین مسیحی (اول نوامبر) هنگامی‌که همه اولیای پرهیزکار کاتولیک مورد احترام قرار می‌گیرند، با روز استغاثه برای ارواح در دوم نوامبر، همراه می‌شود. 

در این روز، هنگام سپیده‌دم برای مردگان نماز برپا می‌شود و ناقوس کلیسا به‌طنین درمی‌آید. ایتالیایی‌ها زمانی را به‌دیدار از گورستان‌ها می‌پردازند، جايی که آنها قبر عزیزانشان را با انواع گل، به‌ویژه با گل‌ها و شکوفه‌های زیبای پاییزی و شمع، مزین می‌کنند. روز لقاح پاک (٨ دسامبر) مورد تقدیس قرار می‌گیرد، کلیسای کاتولیک رم معتقد است در این روز روح مریم مقدس از گناه اصلی محفوظ داشته شد. عید کریسمس در ٢٥ دسامبر برگزار می‌شود، به علاوه این ایام تعطیل، هر شهری حامیان خاص خود را دارد که در روز ضیافت آنها جشن برپا می‌شود.

نسخه چاپی
ارسال
۰
مطالب مرتبط
نظرات


نام(اختیاری):
ایمیل(اختیاری):
عدد مقابل را در کادر وارد کنید:
متن:

سناتور ایران هتل(آی هو) الیت گشت فروشگاه اینترنتی ملورا
تازه ترین اخبار
پیشنهاد زردنیوز
پی سی آگهی تدریس خصوصی